AVRUPA : 0212 436 66 77   ANADOLU : 0216 426 00 02   GSM : 0532 177 16 94  

Petek Radyatör Havası Nasıl Alınır?

Petek Radyatör Havası Nasıl Alınır?
21 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 654 kez okundu.
ay tesisat

Petekler ısınma konusunda en verimli araçlardan bir tanesidir. Bu yüzden ısınma konusunda sıkıntı yaşamamak için petek radyatör havası nasıl alınır bilinmesi gerekmektedir. Çünkü petekler su ile devirdaimi yaparak belirli bir sirkülasyonu peteklerin içerisinde yapmaktadır. Bu yüzden peteklerin içerisinde hava olduğunda su havanın olduğu bölümlere ulaşamadığı için belirli bir ısı kaybı oluşur. Bu peteklerin tıkanmasına benzer bir etkiyi veren durumdur. Bu yüzden peteklerin havalarının alınması ve rahatlatılması  şarttır. Peteklerinizde iyi bir ısı verimi alabilmek için;

Öncelikle petek radyatör havası nasıl alınır konusuna giriş yapmanız gerekmektedir. Yapılması gereken adımların doğru uygulanması, tesisatçı çağırmadan peteklerinizin havasını alabilmenizi sağlayacaktır.

  • Peteklerin sağ üst köşelerinde dikey bir şekilde yana bakan purjör kör tapa bulunur. (Vananın tam zıttı istikametindeki küçük yuvarlak alandır.)
  • Purjör kör tapaya uyumlu olan purjör anahtarının bulunması gerekir. Çünkü purjör kör tapanın çevrilmesi işleminde bu anahtar, peteklerin havasının alınması için önemli bir işlevi bulunmaktadır.
  • Anahtarı purjör kör tapaya takın ve sola doğru çevirin. Çevirme esnasında hava çıkmaya başlayacaktır.
  • Havayı alma işlemini ne zaman bitireceğim diyorsanız, delikten su geldiği zaman anahtarı çevirerek purjör kör tapayı kapatabilirsiniz.

Tüm bu işlemler sayesinde başarılı bir şekilde petek radyatör havası nasıl alınır konusunda başarılı bir adım uygulanmış olmaktadır. Oldukça basit olan bu yöntemi herkes yaparak, peteklerinin havasını alabilmektedir. Unutulmaması gereken bir noktada, hava alma işleminden sonra peteklere mutlaka su eklenmelidir.

Radyatör Peteklerinde Havanın Etkisi

Eğer üst kısımlarda bir ısınma olmuyorsa, peteklerin içerisinde hava birikmesindendir. Bu gibi durumlarda peteklerinizin havasını alarak ısınma sorunu çözebilirsiniz. Fakat alt ısınmıyorsa ve hava almanıza rağmen hala ısınma sorunu devam ediyorsa bu altta biriken tortu, kireç birikmeleridir. Suyun geçtiği alanlar petek içerisinde tıkandığı için, su rahat bir şekilde petek içerisinde döngüsünü tamamlayamamaktadır. Bu yüzden tesisatçı firmasını çağırarak, özel filtreleme makineleriyle peteklerinizdeki tıkanıklığı çözmeniz gerekmektedir. Eğer petekler yanmıyor ısısını yükselteyim derseniz daha fazla fatura ödemek zorunda kalınmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git